Фестивал на органска храна
Органска храна / Органско во Македонија / Фестивали

Утрото беше дожливо и облачно. Кога го нема сонцето потешко се наоѓа инспирација за фестивал на плоштад, но што се мора не е тешко;-)

И затеравме – компирите, тиквите, мед, сапунчиња….

14591866_1413434875624734_1737373066708678132_n

Имаше околу 15тина излагачи. Покрај нас, уште 2-3 медари, 1-2 козметика, 2ца трговци на увезена органска храна, еден производител на свежи производи, еден на вино. Кога разговараме за настанот со агенцијата која го организираше, не информираа дека им било доста тешко да најдат излагачи од секторот. Секако дека можеше да има и повеќе – особено кога не се плаќаше ниту за тезгата, ниту за било што друго, но секако според нас подобро да се одржи било каков фестивал за органска храна отколку никаков.

Посетителите беа луѓе на место 😉 Има настано на кои публиката е толку различна и општа што воопшто не е соодветна за органскиот сектор. На овој фестивал поминаа луѓе што разбираат што збориме и уживавме во саглам муабет и коректност.

14633326_1413434842291404_3474102543004736638_o

Дел веќе не познаваа, знаеја и за кошничката, и за концептот…но добар дел прв пат видоа дека во Македонија постои органско производство на свежи производи.

14591761_1413434918958063_8730287278541661300_n

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Актуелно
  • Триото “Органско Зелено“ стана квинтет

    И ве поздравува од Добра Земја: марула, блитва, млад лук, млад кромид и неговото височество – СПАНАЌ 😉