Безглутенска паста со спанаќ, грашок и сос од пиперка

Паста без глутенска со спанаќ и грашок(1)

Интуитивна кујна: безглутенска паста со спанаќ, грашок и сос од пиперка

Безглутенска паста: се вари, се става маслиново масло.

Се пржат кромид и лук, се додаваат спанаќот и грашокот, хималајска сол, кари зачин, куркума.

Сос: печени пиперки, лук, павлака од овес и хималајска сол се процесираат во кремаст сос. Се затоплува сосот.

Врз пастата се става сос, потоа и спанаќ и грашок.

Измислува, готви и јаде

РР
Актуелно
  • Триото “Органско Зелено“ стана квинтет

    И ве поздравува од Добра Земја: марула, блитва, млад лук, млад кромид и неговото височество – СПАНАЌ 😉