Карфиол со сос од домати и сончоглед

Карфиол со сос од сончоглед и домати

Кромид сечкан на многу тенки ленти, пиперки, карфиол и блитва на средни парчиња. Се пржат малку да омекнат на масло од семки од грозје.

Се додава сос во кој се варат: поцврстите делови и листовите од карфиолот, органски цели домати од тегла/конзерва, лук, куркума, кари, зелен и црн бибер, црвен пипер, зрна коријандер, цимет, сушено луто црвено чили пиперче, сончоглед, таан, хималајска сол – се става со сецко да стане кремасто.

Се става врз карфиолот, на потивко се вари да омекне карфиолот.

Во меѓувреме се вари амарант. На крај се додава маслиново масло во него и се меша.

Измислува, готви и јаде,

РР

Актуелно
  • Триото “Органско Зелено“ стана квинтет

    И ве поздравува од Добра Земја: марула, блитва, млад лук, млад кромид и неговото височество – СПАНАЌ 😉