Киноа салата

Салата киноа

Мешана бела и црна киноа: се мие, се вари, се цеди, се додава малку маслиново.

Салата: искината марула се сечка во сечко, оддлно се сечкаат во сечко кромид, чери домати, маслинки без семка, капари. Се мешаат во сад, се додава власец.

Прелив: хималајска сол, маслиново масло, јаболков оцет, краставица, малку карфиол, таан. Се прави во сецко, додека не стане кремасто.

Во чинија се комбинира киноата со салатата и се става прелив.

Измислува, готви и јаде 🙂

РР

Актуелно
  • Триото “Органско Зелено“ стана квинтет

    И ве поздравува од Добра Земја: марула, блитва, млад лук, млад кромид и неговото височество – СПАНАЌ 😉