Безглутенска проја

14881244_10209980211875373_1678503280_o 14859343_10209980211035352_983887915_o

Безглутенска проја

 • 3-4 јајца
 • канче кисело млако
 • 1 лажичка сода
 • Малку сол
 • Зејтин (или кокосово) (од око:)
 • 2 шољи пченкарно брашно
 • 1 шоља било какво безглутенско брашно (на сликата е кокосово)
 • Лен, сусам (семки сончоглед или други нешта, може и блитва, кељ…)

Во загреана рерна на 180 степени се пече 20-30мин, потоа се намалува на 150-160 уште 15тина мин. Потоа завиткано во крпа отстојува да се олади.

Блага варијанта

Слично како првата варијанта со овесно брашно (и малку пченкарно и сусамово)

Од око аронија, рогач, сосема малку какао, мак, цимет.

Фала Марија за убавиот рецепт 😉

Актуелно
 • Триото “Органско Зелено“ стана квинтет

  И ве поздравува од Добра Земја: марула, блитва, млад лук, млад кромид и неговото височество – СПАНАЌ 😉