Оризови вермичели со кари

Вермичели

Вермичели со кари

Сос: кари, кокосово млеко, тенко сечкани – печурки, кромид, тиквица, лук, куркума, доматно пире, химелајска сол, соја сос. Се вари да дојде како супа.

Тенките оризови нудли се ставаат на кратко во зовриена вода. Се ставаат во чинија и се полеваат со супата. Врз тоа се ставаат исечкани праз и млад кормид и цели мали листови спанаќ. Се става лута сува или свежа лута пиперка или готов чили сос.

Автор: РР
Актуелно
  • Триото “Органско Зелено“ стана квинтет

    И ве поздравува од Добра Земја: марула, блитва, млад лук, млад кромид и неговото височество – СПАНАЌ 😉