Сиров вегански мајонез

14330157_1220871817972948_7551262813179852892_n

МАЈОНЕЗ -Проверено добар 🙂

– 130 гр. индиски ореви (непечени и потопени во вода мин.2 часа)
– 30 гр. карфиол (свеж)
– 30 мл. ладно цедено маслиново масло
– 40 мл. лимонов сок
– 5 мл. сенф
– 5 мл. агаве (сируп, замена за засладуавање, се продава во сите продавници за здрава храна)
– 5 мл. јаболков оцет
– 1/2 лажичка хималајска сол

Се заедно се блендира додека не стане кремасто.

Автор: Мирјана Коцевска

 

Актуелно
  • Триото “Органско Зелено“ стана квинтет

    И ве поздравува од Добра Земја: марула, блитва, млад лук, млад кромид и неговото височество – СПАНАЌ 😉