Вегански пудинг со лимон

14680778_1127872250634868_433903042958780236_n

Пудинк со лимон за 5 мин. (може да се користи како крем за торти)
– 1 чаша овесно млеко
– 2 голем лажици нишесте
– 1 ипол лажица шеќер (или друг засладувач)
– кора од пола органски лимон

Се става млекото на рингла се додаваат сувите состојки и се меша со силиконска шпакла (со друго се лепи и се создаваат грутки) се додека не се згусти. Врз пудингот додадов кокосово брашно и суво грозје.

Конечно пронајдов веге пудинк и среќна сум што можам да го споделам 

Автор: Тамара Љубеноска

Актуелно
  • Триото “Органско Зелено“ стана квинтет

    И ве поздравува од Добра Земја: марула, блитва, млад лук, млад кромид и неговото височество – СПАНАЌ 😉